Nový firemní projekt: Kupujeme výrobní program recyklace bavlny
V posledních měsících jsme se v aktualitách věnovali především nemovitostním projektům a dění kolem nich. Firemní projekty však mezitím nespaly.
Nově realizujeme projekt kompletního převzetí výrobního programu pro recyklaci bavlněných oděvů na průmyslové čistící hadry.
Tento projekt velmi dobře zapadá do naší firemní strategie zaměřené na recyklaci a revitalizaci. V duchu našeho přístupu hlavním kritériem není velikost projektu, ale jeho význam a role v našem portfoliu. Roční obrat výrobního programu recyklace bavlny se blíží 10 milionům korun s potenciálem dalšího nárůstu.
Jedna z firem, která působila v naší TOVÁRNĚ Fulnek, tento program v minulých měsících ukončila a zaměřila se na jiné produkty. Průmyslové hadry však mají své jisté místo na trhu jako zavedený sortiment se stálými odběrateli, kteří tímto nepřijdou o svého výrobce. Využili jsme příležitost a rozhodli se tento výrobní program převzít. Navazujeme tím na více než 15letou tradici s potenciálem budoucího rozšíření.
Co jsou to průmyslové hadry?
Na první pohled zní pojem “hadry” možná trochu hanlivě, ale je to terminus technicus. Tyto čistící textilie se používají v různých průmyslových odvětvích zejména ve strojírenství, stavebnictví, auto opravnách atd. Prostě všude tam, kde potřebujete něco utřít, usušit, vyleštit a často je vhodnější jednorázový hadr než například ten znovu použitelný. Je to tedy předmět denní potřeby v průmyslu.
Jak se takové hadry vyrábí?
Myšlenka je vlastně prostá. Na světě existuje obrovské množství starého oblečení nebo toho, které se jako nové neprodá nebo je dokonce zabaveno jako falšované na tržnicích.
Takové oděvy se musí náročně skládkovat nebo spalovat, my je však zeleně recyklujeme. Z nabídky oblečení vybíráme zejména ty bavlněné, jako jsou trička, košile, halenky či kalhoty. Každý kus šikovné ruce očistí od nevhodných součástí, jako jsou knoflíky, zipy, náplety, cedulky atp. Většina “zbytků” se dále recykluje.
Pro naše potřeby využíváme zejména rovné tvary, které se nastříhají na požadovanou velikost a ty se poté zabalí do balíků po 10 kilech, naskládají na paletu, naloží a dopraví zákazníkovi.
Další kroky v akvizici
V prvních měsících po spuštění výroby plánujeme zpracovat až 50 tun oděvů měsíčně a výrobu navyšovat během roku 2022 ke 100 tunám materiálu měsíčně.
Od října jsme postupně prováděli analýzu tržního potenciálu a mapovali informace o technologii a výrobě samotné.
V prosinci začalo fyzické převzetí celé výrobně – technické části, strojního vybavení, seznamujeme se s celým obchodně logistickým řetězcem, který je také součástí akvizice. Současně pracujeme na dokoupení potřebného strojního vybavení.
V prvních týdnech roku 2022 budeme kontaktovat bývalé odběratele a informovat je o pokračování výroby. V lednu plánujeme první testování výroby, v únoru a březnu už by se výroba měla rozjet naplno. Všechny kroky od prvotní informace o možnosti převzetí výrobní činnosti přes rozhodnutí o koupi a zavedení výroby jsou realizovány velmi rychle. I když nás projekt v posledních dvou měsících více zaměstnával, máme z něho radost, a to hned ze třech důvodů. Prvním důvodem je zajímavý ekonomický potenciál, druhým pak návrat smysluplného zpracovatelského programu do areálu bývalé textilky a v neposlední řadě také jeho ekologický aspekt recyklace odpadu.
Vyrábět hadry budeme v našich výrobních prostorách v TOVÁRNĚ Fulnek, kde jsme k tomuto připravili zcela nové prostory pro výrobu i skladování.