35 000 m2 podlahových ploch a jejich synergie
Aktuálně jen v Moravskoslezském kraji spravujeme podlahové plochy o výměře cca 25 000 m2. V horizontu dalších 3-5 let plánujeme navýšit vlastněné a spravované podlahové plochy o dalších cca 10 000 m2.
Samotná výměra však pro nás není to nejdůležitější, podstatnější je skladba využití podlahových ploch.
Z hlediska dlouhodobého působení investiční skupiny Vci v dané lokalitě je strategicky vhodné rozvíjet plochy nemovitostí variabilně v širším spektru jejich funkčního využití, což následně podporuje i všestranný rozvoj regionu.
Funkční struktura využití podlahových ploch
Při plánování urbanismu lokality je důležité neopomenout žádný z potřebných funkčních celků. Dle dlouhodobých zkušeností se jako nejvhodnější jeví rozčlenění využití funkčních ploch v širších lokalitách na následující čtyři kategorie o zhruba stejném poměru- rezidenční, výrobně-skladovací, komerční celky a občanská vybavenost.
Pro náš záměr vytvoření vyváženého portfolia pronajímaných ploch považujeme za ideální jejich zastoupení z cca 20 % rezidenčními projekty, z cca 25 % výrobně-skladovacími plochami a z cca 55 % komerčními prostory.
Do největší kategorie komerčních ploch pak zahrnujeme obchodní, kancelářské a jiné běžné komerční prostory (obchody a služby), dále pak občanskou vybavenost nebo jiné veřejné funkce (např. sportoviště, konferenční prostory, zdravotnictví apod.).
Rezidenční projekty jsou zastoupeny zejména nájemními byty o ploše cca 45 – 65 m2 ve vyšším standardu. Byty budou nabídnuty k pronájmu zejména managementu firem působících v našich nemovitostech. Příkladem je budova bývalého hotelu Zlatý kříž, která bude rekonstruována s vestavbou zmíněných nájemních bytových jednotek, či rezidenční projekt Slunečná ve městě Odry.
Takovéto synergické propojení různých kategorií pronajímaných ploch v rámci našeho portfolia považujeme za efektivní a stabilní.
Do výrobně-skladových prostor zahrnujeme zejména drobnou výrobu s podlahovou plochou do cca 1 000 m2 pro zavedené firmy i dnes populární start-upy, kterým umíme nabídnout podmínky pro jejich růst. Skladové prostory pak využívají zejména malé a střední lokální firmy či e-shopy.
V neposlední řadě je v okolí nemovitostí plánován dostatek veřejných a obslužných ploch včetně ploch pro parkování, které jsou v dnešní době zásadní. Ty však do struktury ploch nezapočítáváme.
Naše cíle
Mimo to, že se po dalších zajímavých příležitostech stále „rozhlížíme“, nemusí být cíl 35 000 m2 ploch v plánovaném horizontu 5 let konečný a věříme, že ani nebude.
Nespouštíme však ze zřetele, jak jsme již avizovali i v jiných článcích, např. v tom o pobočce Morava a Slezsko , že je pro nás velmi důležité takové rozčlenění struktury využití ploch, aby se vytvořil celek se vzájemným synergickým efektem. Například, pokud máme konkrétní výrobní podlahovou plochu, přičleníme k ní i plochu komerční ve formě zázemí a dalších služeb, ale i byty pro pracovníky daných firem. Řeťezení návazných funkcí v dané lokalitě, jejich synergie, přispívá k dlouhodobé udržitelnosti jednotlivých projektů.
Již v průběhu akvizic nemovitostí plánujeme jejich budoucí využití, a to zda zůstanou sloužit svému účelu, např. k provozování hotelu, nebo budou přebudovány na nový funkční celek. Záměr je doprovázen přesným naplánováním, které zohledňuje aktuální i budoucí synergické efekty a zde je třeba přesně plánovat i v čase tedy aktuální i budoucí synergie.
Většina realizovaných ploch projde v následujících 3-5 letech revitalizací a změnou využití, dosáhneme tak rostoucího a zároveň stabilního nemovitostního portfolia, a přispějeme i k obecnému rozvoji lokality.